Metoda Ackermann’a

Terapia prewencyjna z manipulacją kręgosłupa

Dlaczego współczesny człowiek cierpi na bóle pleców? Około 80% społeczeństwa ma dolegliwości pleców. Odpowiedź na to pytanie nie jest wyczerpująca. Dr Ackermann w badaniu dzieci szkolnych ustalił, że około 60% z nich miała różną długość kończyn dolnych. Nieprawidłowe ustawienie, nabyte już w wieku dziecięcym, przebiega w sposób utajony wpływając na grę stawową oraz skutkuje reflektorycznym napięciem mięśni z obecnością punktów Triggera. Dzieci nie miały dolegliwości, lecz jeśli grupa ta osiągnie wiek dorosły i będzie wystawiona na monotonną pozycję w pracy i ciągłe przeciążenia – pojawi się ból! Napięcie mięśniowe oraz ból są ze sobą ściśle związane.

Fundamentem dla kręgosłupa jest miednica z kością krzyżową. Nieprawidłowe ustawienie podstawy prowadzi do niewłaściwych obciążeń całego kręgosłupa, aż do głowy. Terapia obejmuje rozmaite techniki manualne służące korekcji balansu kręgosłupa oraz połączeń stawowych kręgosłupa i stawów kończyn dolnych.

Metoda Ackermanna jest narzędziem pozytywnie stosowanym w leczeniu m.in. bólów kręgosłupa, głowy ( w tym m. in. migren, zawrotów, mdłości, zaburzeń wzroku i słuchu), tułowia, kończyn, „dolegliwości pseudoorganicznych” – bólów pochodzenia nerkowego, żołądkowego, wątrobowego, związanych z perystaltyką jelit (zaparcia, wzdęcia, rozwolnienia) i innych. Ponad 50 letnie doświadczenia w leczeniu dr W.P. Ackermanna i ponad 30 letnia działalność dydaktyczna i terapeutyczna Ackermann College of Chiropractic w Stockholmie uczyniły tą metodę jedną z najstarszych i najbardziej znanych, głównie ze względu na dużą skuteczność w walce z bólem.