Metody usprawniania w domu pacjenta

Czym jest terapia funkcjonalna?

Wyspecjalizowałem się w domowym usprawnianiu pacjentów. Dysponuję  w pełni przenośnym, profesjonalnym sprzętem rehabilitacyjnym, umożliwiającym przeprowadzenie pełnowartościowej i kompleksowej terapii w domu pacjenta.

Umożliwia to skorzystanie z terapii funkcjonalnej tym Pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą, lub nie mają czasu korzystać ze stacjonarnej formy rehabilitacji  w gabinecie.

Terapia funkcjonalna stawia na celu uzyskanie (odzyskanie utraconych) funkcji potrzebnych pacjentowi na co dzień, takich jak chód, samoobsługa (ubieranie, mycie się, jedzenie) czyli uniezależnienie się od otoczenia. Rola fizjoterapeuty polega na kierowaniu pacjenta na określoną funkcję. Fizjoterapeuta zawsze wie jaki cel stawia przed pacjentem i potrafi to wytłumaczyć. Ten typ usprawniania znacznie szybciej przywraca ona powrót pacjenta do zdrowia.

Podstawowym założeniem terapii funkcjonalnej jest orientacja na pacjenta, czyli dostosowanie się do stanu do stanu osoby, z którą przyjdzie nam pracować. Terapia ma na celu przywrócenie u pacjenta zaburzonej lub utraconej funkcji, w stopniu, w jakim umożliwiają to organy ciała.

Ćwiczenia wzorowane są na naturalnych ruchach człowieka, wykorzystują znane pacjentowi wzorce ruchowe, takie jak np. podnoszenie łyżki do ust. Terapia dzięki temu jest bezbolesna, a dzięki akceptacji wyznaczonych i łatwych do wykonania zadań umożliwia w szybki sposób osiągnięcia zamierzonego celu. To co różni terapię funkcjonalną od tej tradycyjnej formy rehabilitacji stosowanej np. na oddziałach, to inne podejście do ruchu. W terapii funkcjonalnej stosuje się wielopłaszczyznową stymulację – taką, w jakiej odbywa się naturalny ruch człowieka. Rehabilitacja funkcjonalna nie musi być prowadzona w sali terapeutycznej, ale wykorzystuje naturalne otoczenie pacjenta np. jego własne mieszkanie, chodnik lub schody na zewnątrz budynku, park, basen.

Jak najszybsza interwencja przekładająca się na szybszy powrót do zdrowia, wykorzystanie plastyczności mózgu i reintegracji sensomotorycznej, zwiększone pobudzenie pacjenta przez ćwiczenia wykonywane samodzielnie i z pomocą rodziny. Jednocześnie pacjent musi zrozumieć, że to przede wszystkim jemu musi najbardziej zależeć na jak najszybszym powrocie do zdrowia.

Praca terapeuty z pacjentem opiera się na ścisłej współpracy. Terapeuta określa źródło dysfunkcji i dobiera wspólne z pacjentem cel i dalszy przebieg terapii. Dzięki temu, że problemy i cele każdego pacjenta są inne, również każda terapia jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna.

W terapii funkcjonalnej najważniejszy jest dobór właściwych metod rehabilitacyjnych.  W swojej pracy stosuję przede wszystkim dwie główne i wiodące na świecie neurorozwojowe metody usprawniania i skupiam się przede wszystkim nad znalezieniem przyczyny dolegliwości i rozwiązaniem spowodowanego nią problemu, a nie na wyizolowanej pracy wyłącznie nad samym problemem.

Z powodzeniem i od lat stosuję domowe usprawnianie pacjentów. W wielu sytuacjach,  gdyby nie możliwość przeprowadzenia rehabilitacji bez wychodzenia Pacjenta z domu, nigdy nie miałby on możliwości skorzystania z usprawniania ruchowego i terapii funkcjonalnej.

Prioproreceptywne Nerwowo-mięśniowe Torowanie (P.N.F.) oraz N.D.T. Bobath

Bóle pleców i walka z nimi to domena Metody Ackermann’a

Wspomaganie terapeutyczne na wielu płaszczyznach to zalety Tapingu Rehabilitacyjnego

W pracy z dziećmi wspomagam się również elementami programu M.N.R.I.

Szerszy opis metod w odnośnikach.